poniedziałek, 15 marca 2021

Recenzje #189 - "Montmartre" - gra karciana

Recenzje #189 - "Montmartre" - gra karciana - nagłówek - Francuski przy kawie


Dawno już na blogu nie było żadnej gry, którą bym polecała i czas to zmienić. Dzisiaj przybliżę Wam grę karcianą pt. Montmartre, która została wydana przez Wydawnictwo Hobbity

Jak wiemy, wzgórze Montmartre to kopalnia talentów, przede wszystkim malarskich. Nie tylko dziś, ale też w przeszłości, to tutaj wyłaniały się dzieła takich artystów jak Pablo Picasso. W grze wcielamy się w początkującego malarza, który chce zabłysnąć w artystycznym świecie. 

Celem gry jest sprzedawanie swoich dzieł sztuki, po jak najwyższej cenie. Do obrazów pozują nam paryskie muzy, które musimy znaleźć na Wzgórze Montmartre. W grze występują też wybredni kolekcjonerzy dzieł sztuki, których nie łatwo jest zadowolić oraz mają specyficzny gust artystyczny. Niestety, życie artysty do łatwych nie należy i niekiedy trzeba będzie oddać swoje obrazy za pół darmo, na niedzielnym targu albo rysować dla gazet, co nie jest łatwą sprawą, bo trzeba spełniać określone warunki postawione przez redakcję.  


Recenzje #189 - "Montmartre" - gra karciana - jedna z muz - Francuski przy kawie


W Montmartre może grać od dwóch do pięciu graczy. Jeśli przypada nasz ruch, to mamy dwie akcje do wyboru:

  1. Malowanie - umieszczamy karty o wartości równej bądź większej od 5, możemy też w swojej kolejce sprzedać kartę za 1 franka (przed euro we Francji walutą były franki);
  2. Sprzedaż - możemy sprzedać nasz obraz tylko wtedy, kiedy mamy przewagę pod względem liczby kart tego samego obrazu. 
Kiedy możemy zakończyć grę? Wygrywa ten gracz, który posiada 15 franków lub dwa stosy kolekcjonerskie są puste. Zwycięzca opiewany jest tytułem najbardziej sławnego malarza w całym Paryżu.

Pojedyncza rozgrywka trwa około 20 minut, przez co nie jesteśmy skazani na długo ciągnącą się grę. Dodatkowo przygotowanie do rozgrywki trwa dosłownie chwilę, co jest jej niewątpliwym atutem. 


Recenzje #189 - "Montmartre" - gra karciana - zawartość gry - Francuski przy kawie


Kompletną instrukcje do gry znajdziecie naturalnie w opakowaniu gry oraz na stronie wydawnictwa Hobbity.

Kolejną zaletą gry jest spójność designu pudełka z grafiką poszczególnych kart do gry. Lubię, kiedy już samo opakowanie opowiada nam trochę o stylu gry czy jego szacie graficznej. 

Gra ta pozwala nam się przenieść do Belle époque, dzięki czemu możemy poczuć się jak w XX-wiecznej stolicy Francji i przejść się uliczkami Montmatre. Dzięki czemu polecam ją wszystkim miłośnikom dzieł sztuki oraz samego Paryża. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz