środa, 31 października 2018

Recenzje #68 - "Cyd"

Recenzje #68 - "Cyd' - nagłówek - Francuski przy kawie


Dzisiaj chciałabym rozszerzyć rubrykę recenzji o artykuły dotyczące lektur z francuskiej literatury. Na pierwszy ogień idzie książka pt. Cyd Pierre'a Corneille wydaną przez Wydawnictwo Siedmioróg.Cyd to tragikomedia pochodząca z okresu baroku składająca się z pięciu aktów. Głównym wątkiem są dzieje katalijskiego rycerza. Niestety nie wszystko jest w życiu kolorowe i rycerz zmaga się z miłością do Chimeny.

Młody rycerz staje przed trudnym wyborem pomiędzy dobrym imieniem rodziny a miłością do Chimeny. Zabijając ojca Chimeny chce zyskać jej wsparcie, jednak ona nie może pogodzić się ze śmiercią ojca i odtrąca go. Don Rodrigo wyrusza na wojnę. Kiedy po niej wraca jako wspaniały bohater ludzie nazwali go Cydem. Jednakże to nie przekonuje Chimeny do siebie i Cyda czeka kolejny pojedynek z adoratorem swojej wielbicielki, który po raz kolejny wygrał. Niestety historia zatoczyła kółko: Chimena nie zgadza się na uczucie jakim darzy ją Cyd i młody rycerz wyrusza na kolejną wojnę. Być może jeszcze ich ścieżki się ze sobą połączą. 

W tej książce, która wyróżnia się na tle innych sztuk możemy zobaczyć w głównym mierze dialogi, a w mniejszym stopniu informacje dotyczące tła wydarzeń. Autor tym samym zwrócił całą uwagę na bohaterach, którzy występują w poszczególnych scenach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz