wtorek, 20 października 2020

Nauka języka francuskiego z dziećmi

Nauka języka francuskiego z dziećmi - nagłówek - Francuski przy kawie


W jaki sposób pomóc dziecku przyswoić język francuski? Jakie metody są odpowiednie dla dzieci? W tym artykule postaram się pokazać Wam moje przykłady, które sama używam do nauki dzieci jak i dorosłych oraz odnośniki do mojego bloga, przez to będziecie mieli gotowe materiały do nauki.1) Przedstawienie danego tematu w języku francuskim – przykładowym tematem może być historia powszechna, który jest skierowany do dzieci chodzących już do szkoły. Dziecko zna wiadomości historyczne w swoim języku ojczystym, więc teraz możemy je wprowadzić po francusku poprzez filmiki, czytanki, wiersze oś czasu czy przedstawienie informacji poprzez postacie z bajek (np. historia widziana oczami Asterixa i Obelixa).

2) Poznawanie kultury Francji – w tej metodzie dziecko nie tylko poszerza swoje słownictwo na damy temat, ale przede wszystkim poznaje kulturę kraju, w którym ludzie posługują się językiem francuskim. Jak wiemy, język to nie tylko słownictwo, gramatyka czy fonetyka – ważne jest by poznać zachowania ludzi, które są różne dla każdego kraju. Przykładowe tematy: sztuka całowania we Francji, Tour de France oraz posiłki we Francji.

3) Tworzenie tematycznych alfabetów – do każdego tematu leksykalnego jesteśmy w stanie stworzyć alfabet. Poszerza to dziecku słownictwo oraz może w łatwiejszy sposób zapamiętać dane słówka. Na blogu pojawiły się już dwa niezwykłe alfabety. Pierwszy związany z Paryżem, zaś drugi ze zwierzętami.

4) Opisywanie miejsc, przedmiotów oraz osób – przygotowujemy z dzieckiem opisy miejsc, osób bądź rzeczy, które ono zna. Przykładowo do utrwalenia słownictwa dotyczącego wyglądu dziecko może dokonać portretu najbliższych członków rodziny. Na blogu znajdziecie ćwiczenie pt. Kim jesteś?, gdzie możecie się posiłkować zwrotami dotyczącymi przedstawiania wyglądu zewnętrznego osób.

5) Gry – w Internecie znajdziemy mnóstwo gier zarówno do wydrukowania jak i interaktywnych. Poprzez zabawę dziecko może łatwiej zapamiętać, trudne dla niego zagadnienie gramatyczne. Polecam zabawić się w teleturniej Koło fortuny, gdzie razem z dzieckiem powtórzycie jeden z czasów przeszłych w języku francuskim.

6) Rozwiązywanie testów – proste testy psychologiczne, które poszerzają naszą wiedzę o nas samych są doskonałym sposobem na naukę języka francuskiego oraz poszerzenia informacji na temat Francji. Na blogu znajdziecie quizy dotyczące Francji, natomiast na grupie na Facebooku (Francuska kawa pod Wieżą Eiffla) testy, z których dowiecie się czegoś więcej o sobie.

7) Słuchanie francuskich piosenek – doskonałym ćwiczeniem ze słuchu jest spędzanie czasu z francuską muzyką. Na ten temat poświęciłam na blogu osobną rubrykę Francuskie piosenki, gdzie można znaleźć ćwiczenia, w tym uzupełnianie tekstu piosenki, testy na temat utworów muzycznych czy ich interpretacje.

8) Czytanie bajek w języku francuskim – na blogu znajdziecie mnóstwo tekstów, które możecie na dobranoc czytać swoim pociechom, m.in.: Czerwony Kapturek, Kopciuszek,  Lis i kruk, Mały Książe oraz Piękna i bestia. Oprócz tradycyjnych tekstów we wpisach zobaczycie komiksy, bajki w formie krótkich filmików, piosenki, fiszki oraz standardowo ćwiczenia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz