środa, 27 listopada 2019

Recenzje #126 - "Pamiętniki tom II"


Recenzje #126 - "Pamiętniki tom II" - nagłówek - Francuski przy kawie


Czy chcecie poznać kolejne fakty z życia francuskiego kompozytora Hectora Berlioza? Parę miesięcy temu miałam przyjemność zrecenzować pierwszy tom Pamiętników. Teraz przyszła kolej na drugi tom wydany przez Wydawnictwo PoznańskieDalsze życie kompozytora to nieustanne podróże. Miał okazje przedstawić swoje dzieła muzyczne w takich krajach jak: Niemcy, Austria, Czechy, Węgry czy Rosja. Listy pisane przez Berlioza do jego przyjaciół są elementem, dzięki którym książka nie staje się monotonna.

Kompozytor w szczegółowy sposób charakteryzuje nam miejsca, w których przebywał łącznie z opisami przyrody. W drugim tomie autor skupił się bardziej na opisaniu przygotowań do każdego z koncertów. Dzięki temu możemy bardziej poznać teatry czy opery od podszewki. 

Jednocześnie Berlioz nie zapomniał o swojej sferze uczuciowej. Możemy razem z nim towarzyszyć mu w jego miłościach, inspiracjach, porażkach czy też zmartwieniach.

Tak jak w pierwszym tomie, i w tym znajdziemy płytę CD z utworami kompozytora.Tym razem są to fragmenty Harolda w Italii. Do zachęcenia słuchania kompozycji Berlioza poniżej zamieszczam Wam fragment Serenady:

Ostatnim prezentem od Wydawnictwa Poznańskiego jest kod QR, który skrywa polskie wydanie Wieczorów orkiestrowych samego autora. Dzięki Pamiętnikom oraz Wieczorom orchiestrowych możemy w pełni poznać, a tym samym zrozumieć francuskiego kompozytora z czasów romantyzmu - Hectora Berlioza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz