piątek, 8 listopada 2019

Recenzja #121 - "Szepty i tajemnice"


Recenzja #121 - "Szepty i tajemnice" - nagłówek - Francuski przy kawieCzy macie tajemnice rodzinne, które nie zostały wyjaśnione przez kolejne pokolenia? U mnie tajemnicą, już nie do rozwiązania, pozostają moje korzenie rodzinne, bo ślad urywa się nagle i nie jestem już w stanie zadać pytań, które mi się nasuwają, bo przodkowie już nie żyją. Nowe pokolenia nie wiedzą nic o moim istnieniu i też trudno jest się pomiędzy sobą skontaktować. A jakie tajemnice ma dla nas Agnieszka Janiszewska w swojej książce pt. Szepty i tajemnice wydanej przez Wydawnictwo Novae Res? Tego dowiecie się z dalszej części recenzji oraz po przeczytaniu tej pozycji.Książka składa się z dwóch bardzo objętościowych tomów. Ich przeczytanie zajęło mi trochę czasu, chociaż drugi tom przypadł mi bardziej do gustu. Na stronach Szeptów i tajemnic przewijają się dzieje czterech pokoleń na przełomie początku XX wieku aż do czasów powojennych (lata 50. XX wieku). Cenię autorkę za to, że potrafiła pokazać problemy zwykłych ludzi podczas dwóch wojen światowych czy innych wydarzeń z minionego wieku. To, że na świecie działy się tak wielkie i ważne wydarzenia historyczne, nie zwalniało to ludzi z codziennych obowiązków domowych czy borykaniem się z kłopotami rodzinnymi oraz finansowymi.

Agnieszka Janiszewska dziejami rodu Matzerów chciała zwrócić uwagę na panujący do dzisiaj aspekt popełniania błędu przez jednego członka rodziny, a odbija się to, niestety, na ich wszystkich. Tajemnice oraz grzechy, których nie ujawniła Ala czy Basia, doprowadzają do zerwania między nimi kontaktów. 

Nawiązując do rodziny, autorka pokazała wiele tematów, jakże wciąż aktualnych, m.in: związki małżeńskie, związki niesakramentalne oraz temat kazirodztwa. Również portrety kobiet, w szczególności Ali i Basi pokazują niekonwencjonalne oraz czasami niedopuszczalne zachowania dla starszej części pokolenia Matzerów. 

Pierwszy tom kończy się na wydarzeniach I wojny światowej, natomiast druga zaczyna się od czasów powojennych. Czytając ją możemy zauważyć jak ludzie radzili sobie z odbudowywaniem miejsc oraz samych siebie, w szczególności jeśli chodzi o ich psychikę, po traumatycznych wydarzeniach. Społeczeństwo zmagało się z masowymi pogrzebami żołnierzy, a ci, którzy przeżyli, a nie dawali rady żyć, popełniali samobójstwo. Wojna światowa odbiła się nie tylko na żołnierzach, ale i na ich rodzinach czy znajomych. To wydarzenia historyczne przyniosło jeden ważny pozytyw - kobiety miały większą swobodę m.in. mogły brać udział w głosowaniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz