środa, 13 marca 2019

Recenzja #91 - "Pamiętniki tom I" + konkurs

Recenzja #91 - "Pamiętniki tom I" + konkurs - okładka książki pt."Pamiętniki" - Francuski przy kawie


W dzisiejszej recenzji cofniemy się do okresu romantyzmu, kiedy żył Hector Berlioz. Pomogą nam w tym Pamiętniki francuskiego muzyka, wydane przez Wydawnictwo Poznańskie.Pamiętniki są zapiskami samego Hectora Berlioza. W opisach sytuacji, które przeżył oprócz muzyki nieodłącznym elementem są rozważania na temat zachowań ludzkich czy powiązań literackich w muzyce. 

Nie, czas nie pomaga... późniejsze miłości nie niweczą bynajmniej śladów tej pierwszej.


Książkę czyta się lekko i przyjemnie - nie odnosi się wrażenia, że została ona napisana w epoce romantyzmu. Język jest zrozumiały dla współczesnego czytelnika, chociaż niekiedy zdarzają się archaiczne wyrazy, jednak nie przeszkadza to w zrozumieniu całości tekstu. 

Mój plan spełzł na niczym z braku pulpitów i paru desek scenicznych... Od tamtej pory dbam zawczasu o techniczne przygotowanie koncertów. Wiem dobrze, ile porażek wynika z byle zaniedbania.


Berlioz pisząc o poważnych sytuacjach potrafił je opisać w sposób humorystyczny. Ponadto z książki możemy wiele dowiedzieć się o epoce, w której mógł żyć francuski kompozytor. 

Uroczy są ludzie ogarnięci pasją, wyobrażają sobie, że cały świat też się tą ich pasją zajmuje, jakakolwiek by nie była, i w budującej dobrej wierze działają zgodnie z tym przekonaniem.


Dodatkiem do książki jest płyta zamieszczona z tyłu na okładce. Czytając Pamiętniki miałam przyjemność poznać twórczość Hectora Berlioza. Na płycie znajdziecie m.in.: najpopularniejszy utwór francuskiego kompozytora pt. Symfonia fantastyczna. Płyta jest świetną okazją by poznać Berlioza nie tylko od strony jego zapisków, ale również od muzyki, którą przede wszystkim tworzył, chociaż niekiedy zajmować się w życiu czymś innym.


Ponadto poprosiłam Adę, która jest większą specjalistką w muzyce o parę zdań na temat twórczości Hectora Berlioza, a oto jej wypowiedź:
Muzyka Hectora Berlioza, niewątpliwie jednego z najwybitniejszych kompozytorów francuskiego romantyzmu, ujmuje nie tylko kolorystyką, lecz także rozbudowaną harmoniką. W dziełach kompozytora bardzo wyraźna jest uczuciowość. Najlepszy przykład to "Symfonia fantastyczna", napisana z myślą o ukochanej Berlioza. Słuchając dowolnego dzieła kompozytora, spróbujmy zamknąć na chwilę oczy: muzyka zacznie wzbudzać w nas różne emocje, kreować obrazy odpowiadające danej frazie. Dzieła Hectora Berlioza do dziś urzekają melomanów z całego świata. Jako miłośniczka muzyki romantycznej mogę powiedzieć, że kompozytor miał duży wpływ na kształtowanie mojego gustu muzycznego.


Recenzja #91 - "Pamiętniki tom I" + konkurs - zdjęcie książki - Francuski przy kawie


Oprócz kilku zdań od Ady udało mi się przeprowadzić wywiad z panem Łukaszem Borowiczem, który napisał przedmowę do recenzowanej książki. Poniżej przedstawiam Wam wspaniały wywiad:


Dowiadujemy się z książki, że Hector Berlioz przy tworzeniu swoich dzieł muzycznych inspirował się silnie literaturą, m.in. książkami Goethego czy Szekspira. Proszę powiedzieć, jakie są jeszcze inne inspiracje dotyczące tworzenia utworów?
ŁB - Berlioz był jednym z pierwszych twórców romantycznych, jego dzieła, ich nowe formy, stylistyka, rozmach rzutowały na całą późniejszą epokę. Inspiracje były różne, ale rzeczywiście w porównaniu z innymi wielkimi romantykami jego muzyka jest wprost wywodząca się z wielkiej literatury. Berlioz uwielbiał Szekspira, fascynował się także poezją swojej epoki. Genialnym świadectwem tych fascynacji kompozytora są jego Pamiętniki, odnajdziemy tam mnóstwo świadectw wzajemnych inspiracji literacko-muzycznych.

Główny bohater po trzech latach nauki na kierunku medycznym zrezygnował na rzecz komponowania muzyki, co niekoniecznie spodobało się jego rodzinie, a przede wszystkim jego matce. Wiadomo, że początki w każdym zawodzie są trudne i trzeba pokonać wiele przeszkód. A jak jest w dzisiejszym świecie?
ŁB – Myślę, że w każdej epoce jest podobnie, często wykształcenie, którego wymaga rodzina, zwyczaje, tradycje nie idą w parze z rzeczywistymi talentami i predyspozycjami oraz zainteresowaniami młodych ludzi. W dzisiejszym świecie zawód muzyka uprawia nieporównywalnie więcej ludzi niż w epoce Berlioza, konkurencja jest olbrzymia, natomiast wciąż jest miejsce na realizowanie swojej prawdziwej, wielkiej pasji.

Czy zawód kompozytora bądź dyrygenta jest opłacalny? Czy osoby związane z muzyką poważną borykają się z większymi kłopotami niż sam Hector Berlioz?
ŁB – Berlioz przez całe życie borykał się z problemami finansowymi (co często spotyka kompozytorów w dzisiejszych czasach), zarabiał na życie między innymi jako dziennikarz muzyczny, krytyk, pisarz. Paradoksalnie, dzięki tym trudnościom i koniecznością pisania, relacjonowania wydarzeń kulturalnych swojej doby Berlioz pozostawiał nam fenomenalne dopełnienie swojej spuścizny muzycznej: ciekawą i intrygującą literaturę oraz publicystykę.

Największym dziełem Hectora Berlioza jest Symfonia fantastyczna. Proszę powiedzieć, jaki miała ona wpływ na twórczość innych romantycznych kompozytorów?
ŁB – Ma przeogromny aż do dzisiaj. To dzieło absolutnie wyprzedziło swoją epokę, przed Berliozem nikt nie pisał w ten sposób, nie używał tak rozbudowanej orkiestry, nie stosował tak niesamowitych brzmień. Jako mistrz instrumentacji Berlioz jest także autorem podręcznika instrumentacji dla kompozytorów – dzieła, z którego do dziś czerpią wiedzę adepci sztuki kompozycji. Dla mnie osobiście obok Święta wiosny Igora Strawińskiego Symfonia fantastyczna jest jedną z najwspanialszych „supernowych” w naszej muzycznej galaktyce. Najserdeczniej polecam lekturę pierwszego tomu Pamiętników Hectora Berlioza wydanego przez Wydawnictwo Poznańskie i wysłuchanie dołączonej do książki płyty – właśnie z Symfonią fantastyczną.

Dziękuję za rozmowę!


Wyobraźcie sobie, że wyżej przedstawiona pozycja jest dla Was na wyciągnięcie ręki. Do wygrania są jedne Pamiętniki autorstwa Hectora Berlioza. Nagroda została ufundowana przez Wydawnictwo Poznańskie.

Aby wziąć udział w konkursie należy wykonać następujące zadanie:


Opowiedz o jednym z ulubionych utworów francuskiego kompozytora z muzyki klasycznej.


Forma odpowiedzi jest dowolna. Na Wasze odpowiedzi czekam w komentarzach pod tym wpisem lub jeśli nie posiadacie konta na Blogerze to wyślijcie mi swoje zgłoszenie przez formularz kontaktowy, który umieszczony jest na stronie po lewej stronie. 
Na Wasze odpowiedzi czekam do 19.03.2019 r. Zwycięzca zostanie wyłoniony przeze mnie. Ogłoszenie wyników odbędzie się dnia 20.03.2019 r. na końcu tego wpisu. 
Poprzez udział  w moim konkursie uczestnik wyraża zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych na potrzeby konkursu. Wysyłka książki odbywa się tylko na terenie Polski.
Zachęcam do wzięcia udziału w konkursie oraz wszystkim życzę powodzenia! :)

Na koniec chciałam jeszcze raz podziękować Adzie za podzielenie się opinią na temat twórczości francuskiego kompozytora oraz panu Łukaszowi Borowiczowi za udzielenie tego wywiadu.


 AKTUALIZACJA!!!

Z racji tego, że nie otrzymałam, żadnego zgłoszenia konkursowego przedłużam konkurs do dnia 22.03.2019 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz