czwartek, 20 sierpnia 2020

Recenzje #153 - "C'est parti ! 1"

Recenzje #153 - "C'est parti ! 1" - okładka podręcznika oraz zeszytu ćwiczeń - Francuski przy kawie

W dzisiejszej recenzji chciałabym Wam polecić podręcznik do nauki języka francuskiego dla pierwszej klasy szkoły ponadpodstawowej bądź technikum. Książka autorstwa Małgorzaty Piotroeskiej-Skrzypek, Mieczysława Gajosa, Marleny Deckert oraz Doroty Biele nosi tytuł C'est parti ! 1 i została wydana przez Wydawnictwo DRACO.


Podręcznik ma zwartą, a zarazem przejrzystą oprawę. Strony nie są przepełnione informacjami, natomiast są bogate w przepiękne ilustracje, które umilają naukę języka francuskiego. Ponadto skróty najważniejszych zagadnień są zawarte w różnokolorowych ramkach, co dodatkowo wpływa na przyjemne nauczanie. 


Recenzje #153 - "C'est parti ! 1" - przykładowe strony podręcznika - Francuski przy kawie


Książka składa się z dziewięciu rozdziałów tzw. etapów. W każdym z nich poznajemy poznajemy najważniejsze zagadnienia dotyczące komunikacji, słownictwa, gramatyki, fonetyki oraz ortografii na poziomie A1. Dodatkowo autorzy podręcznika od pierwszych jego stron kładą nacisk na porozumiewanie się w języku francuskim w codziennych sytuacjach. 

Co trzy kolejne rozdziały czeka na nas powtórka, w którym zawarte są ćwiczenia z rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstu czytanego, wypowiedzi ustnej oraz pisemnej. Zadania powtórkowe świetnie nadają się do przygotowań do egzaminu maturalnego z języka francuskiego. 


Recenzje #153 - "C'est parti ! 1" - przykładowa strona zeszytu ćwiczeń - Francuski przy kawie


Pod koniec książki zawarte są takie dodatki jak:
 • Komunikacja;
 • Gramatyka;
 • Wymowa;
 • Nagrania;
 • Słowniczek.
Ułatwieniem dla uczniów jest to, że dodatki Gramatyka oraz Komunikacja zostały podzielone na trzy części, tak jak to było w przypadku powtórek. Dzięki temu uczeń nie ma problemu z utrwaleniem wiadomości, bo wszystko jest w jednym miejscu. Trzy ostatnie dodatki są pokazane w całości, ale myślę, że nie stanowi to żadnego problemu, a jest bardziej kompendium wiedzy z danej dziedziny. 


Recenzje #153 - "C'est parti ! 1" - przykładowa strona z podsumowania z komunikacji - Francuski przy kawie


Dopełnieniem podręcznika są nagrania zawarte na dołączonej do książki płycie CD. Nagrania możemy również odtwarzać poprzez kod QR - przy każdym ćwiczeniu z lewej strony możemy zauważyć taki kod, wystarczy go tylko zeskanować i zostajemy przekierowani na odpowiednią stronę. Jest to świetne rozwiązanie zarówno dla nauczycieli jak i uczniów. Pierwsza grupa odbiorców nie musi się martwić o to, czy ma ze sobą nośnik CD albo czy w klasie jest radioodtwarzacz. Z tego sposobu korzystają również uczniowie, ponieważ mogą w domu przesłuchać nagrań jeszcze raz albo, w przypadku, kiedy dziecko jest chore, nie omijają go ćwiczenia z rozumienia ze słuchu. 

Kolejną zaletą tej pozycji jest to, że został on opracowany jako podręcznik wieloletni. Oznacza to, że uczeń wypełnia jedynie zeszyt ćwiczeń, a z podręcznika może korzystać parę roczników osób. 


Recenzje #153 - "C'est parti ! 1" - przykładowa strona z podsumowania z gramatyki - Francuski przy kawie


Cały zestaw materiałów do nauki został wydrukowany w kolorze, dzięki czemu uczniom łatwiej jest przyswoić oraz zapamiętać nowe informacje z języka francuskiego.

Mam również dobrą wiadomość dla nauczycieli, którzy korzystają z tablic interaktywnych podczas swoich zajęć. Wydawnictwo DRACO postarało się o to, by wersja elektroniczna podręcznika mogła być używana razem z tablicą interaktywną. Sama, jako uczennica, uwielbiałam zajęcia w takiej formie, bo nie były one nudne, a bardziej interesujące.


Recenzje #153 - "C'est parti ! 1" - wewnętrzna strona okładki podręcznika - Francuski przy kawie


Na sam koniec chciałabym wspomnieć o bogatej obudowie metodycznej. Znajdziemy w niej dużo pomocy dla nauczycieli takich jak: 
 • program nauczania,
 • ocena programu nauczania,
 • lista tematów,
 • rozkład materiału,
 • plan wynikowy,
 • scenariusze,
 • materiały dodatkowe.
Wszystko to jest dostępne zupełnie za darmo na stronie wydawnictwa. Chciałabym zwrócić szczególną uwagę na materiały dodatkowe, z których może korzystać każdy z nas, nawet uczniowie czy czytelnicy tego bloga. W najbliższym czasie na Fanpage'u bloga będę pokazywała Wam najciekawsze materiały od wydawnictwa DRACO. Zachęcam do zaglądania oraz polubienia zarówno mojej strony na Facebooku jak i strony wydawnictwa

1 komentarz: