niedziela, 2 sierpnia 2020

Recenzje #148 - "Czarne nenufary"

Recenzje #148 - "Czarne nenufary" - okładka komiksu - Francuski przy kawie


Po raz kolejny mam przyjemność recenzować pięknie wydany przez Wydawnictwo Marginesy komiks pt. Czarne nenufary autorstwa Frederica Duvala oraz Didiera Cassegraina na postawie powieści Michela Bussiego. Akcja komiksu mam miejsce we francuskiej miejscowości Giverny. To tam mieszkał i tworzył Claude Monet - ta informacja ma kluczowe znaczenie dla rozwijającej się fabuły. Poruszane są różne wątki z życia malarza, jednak główną rolę odgrywa obraz o tym samym tytule co komiks, czyli Nenufary, który pokazuje Wam poniżej. 


Recenzje #148 - "Czarne nenufary" - "Nenufary" Claude'a Moneta - Francuski przy kawie


Informacje o Monecie są świetnie wplątane w historie trzech głównych bohaterek: jedenastoletnią dziewczynką, nauczycielką z miejscowej szkoły oraz staruszki. Na pierwszy rzut oka życia tych trzech bohaterek nie mają ze sobą wiele wspólnego, jednak końcówka komiksu będzie dla nas nie lada zaskoczeniem. 

Czarne nenufary to pozycja, która fascynuje pod wieloma względami. Przede wszystkim jest to adaptacja kryminału francuskiego autora Michela Bussiego. Oprócz kryminalnych wątków związanych z zabójstwami odnajdziemy również mieszankę erotycznych wzniesień, a dla miłośników sztuki jest to cenne kompendium wiedzy o francuskim malarzu żyjącym w Giverny. Czarne nenufary polecam wszystkim czytelnikom, którzy lubią czytać zarówno kryminały jak i komiksy. 


Recenzje #148 - "Czarne nenufary" - przykładowa strona komiksu 1 - Francuski przy kawie


Po przeczytaniu komiksu jestem pewna, że sięgnę po oryginalną powieść ze względu na niespodziewane zwroty akcji, które zmieniają życie niejednego bohatera.


Talent wścieka tych, co go nie mają, czyli prawie wszystkich. Talent oddala Cię od tych, których kochasz, a w innych budzi zazdrość.


Cieszę się, że rok po premierze komiksu we Francji Wydawnictwo Marginesy zdecydowało się na przetłumaczenie tego dzieła. Po raz kolejny pokazujecie, doborem komiksów do tłumaczeń, bogactwo francuskiej współczesnej literatury. Jest to następny komiks, który nie zawiódł mnie pod względem estetyki, jakości wykonania (twarda oprawa oraz większy format wydania niż standardowe komiksy) oraz przepięknych ilustracji, które mogliście podziwiać na przykładowych stronach.


Recenzje #148 - "Czarne nenufary" - przykładowa strona komiksu 2 - Francuski przy kawie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz