wtorek, 4 sierpnia 2020

Recenzje #149 - "Allez, on y va ! 1"

Recenzje #149 - "Allez, on y va ! 1" - okładka podręcznika oraz zeszytu ćwiczeń - Francuski przy kawie

Dzisiejszy wpis dedykowany jest w szczególności nauczycielom języka francuskiego, którzy poszukują podręcznika do nauki tego języka w szkole podstawowej, a konkretnie dla uczniów klas siódmych. Książka nosi tytuł Allez, on y va ! 1 napisany przez trzy wspaniałe polskie autorki: Annę Białek-Marek, Marlenę Deckert oraz Małgorzatę Piotrowską-Skrzypek. Podręcznik został wydany przez Wydawnictwo DRACO


Podręcznik ma zwartą, a zarazem przejrzystą oprawę. Strony nie są przepełnione informacjami, natomiast są bogate w przepiękne ilustracje. Możemy wyróżnić takie części rozdziałów jak:
 • Coin interculturel, czyli kącik międzykulturowy - zawarte są w nim informacje o Francji oraz zwyczajach związanych z tym krajem;
 • La phonétique et l'orthographe, czyli fonetyka oraz ortografia - w tej rubryce skupiamy się na francuskiej wymowie;
 • Pour communiquer - są to zwroty, które przydadzą się nam w codziennej komunikacji;
 • Point grammaire - oznaczone jako fioletowe ramki, które tworzą skrócone treści z gramatyki francuskiej;
 • Porównaj języki - wyrażenia, które zostały przetłumaczone z języka francuskiego na język angielski;
 • Révise et mets en pratique - znajdziemy tam ćwiczenia z czterech obszarów (rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego, wypowiedź pisemna oraz ustna), które świetnie przygotują uczniów do egzaminu z języka francuskiego;
 • Qu'est-ce que je sais déjà faire ?, czyli Co już potrafię? - zestaw pytań kontrolnych, na które uczeń odpowiada samodzielnie. Dzięki nim wie, co powinien umieć po danym rozdziale z podręcznika;

Recenzje #149 - "Allez, on y va ! 1" - przykładowa strona podręcznika - Francuski przy kawie


Polecenia do każdego zadania zostały napisane zarówno w języku francuskim jak i języku polskim. Pomaga to w poznawaniu nowych słówek w języku, który uczniowie zaczynają poznawać.

Pod koniec książki zawarte są takie dodatki jak:
 • Komunikacja;
 • Gramatyka;
 • Transkrypcje;
 • Słowniczek.


Recenzje #149 - "Allez, on y va ! 1" - rubryka komunikacja - Francuski przy kawie


Pierwsze dwa z nich są rozszerzeniem informacji z ramek Pour communiquer oraz Point grammaire, pojawiające się na stronach poszczególnych rozdziałów podręcznika. 

Dopełnieniem podręcznika są nagrania zawarte na dołączonej do książki płycie CD. Nagrania możemy również odtwarzać poprzez kod QR - przy każdym ćwiczeniu z lewej strony możemy zauważyć taki kod, wystarczy go tylko zeskanować i zostajemy przekierowani na odpowiednią stronę. Jest to świetne rozwiązanie zarówno dla nauczycieli jak i uczniów. Pierwsza grupa odbiorców nie musi się martwić o to, czy ma ze sobą nośnik CD albo czy w klasie jest radioodtwarzacz. Z tego sposobu korzystają również uczniowie, ponieważ mogą w domu przesłuchać nagrań jeszcze raz albo, w przypadku, kiedy dziecko jest chore, nie omijają go ćwiczenia z rozumienia ze słuchu. 


Recenzje #149 - "Allez, on y va ! 1" - rubryka gramatyka - Francuski przy kawie


Zaletą tej pozycji jest to, że został on opracowany jako podręcznik wieloletni. Oznacza to, że uczeń wypełnia jedynie zeszyt ćwiczeń, a z podręcznika może korzystać parę roczników uczniów. 

Cały zestaw materiałów do nauki został wydrukowany w kolorze, dzięki czemu dzieciom jest łatwiej przyswoić oraz zapamiętać nowe informacje z języka francuskiego.

Nie mogę się również doczekać multibooku, który jest w trakcie tworzenia przez Wydawnictwo DRACO. Myślę, że po tak dobrej jakości wykonania materiałów dydaktycznych, nie zawiodę się na multibooka w wersji elektronicznej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz