czwartek, 11 kwietnia 2019

Recenzje #98 - "Zabójcy w imię republiki"

Recenzje #98 - "Zabójcy w imię republiki" - okładka książki pt. "Zabójcy w imię republiki" - Francuski przy kawie


Czy w dzisiejszych czasach najwyższa władza państw, a w szczególności Francji zleca zabójstwa niewygodnych dla nich ludzi? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w książce pt. Zabójcy w imię republiki autorstwa Vincenta Nouzille'a wydaną przez Wydawnictwo Fronda.


Zabójcy w imię republiki to swoisty reportaż, w którym dowiadujemy się jakie działania wykonywali francuscy prezydenci, zaczynając od De Gaulle'a kończąc na François Hollande. Wskazuje jak Francja walczyła (i nadal walczy) z terroryzmem szerzącym się nie tylko w Europie.

Książka pokazuje jakie sposoby wykorzystywał wywiad francuski, aby unieszkodliwić wrogów ich państwa. Uważam, że informacje zawarte w niej były dość długo ukrywane, aby nie ujrzały światła dziennego. Pomimo, że uwielbiam Francję i sposób życia, tak nie jest to kraj idealny (jak każdy z resztą) i reportaż ten pozostawia rysę na doskonałym francuskim wizerunku. 

Ważną kwestią jest lekkość, z jaką książka została napisana. Pomimo tego, że autor podaje mnóstw informacji, reportaż czyta się szybko i przyjemnie. Urozmaiceniem są wplecione wypowiedzi byłych oficerów, którzy służyli Francji to zabójstw na zlecenie.

Pozycję tę polecam wszystkim, który interesują się cichymi zabójstwami czy działaniem tajnych służb w poszczególnych krajach. W książce opisane są przede wszystkim francuskie służby specjalne, ale też znajdziemy wątek o amerykańskich służbach. 

Na koniec razem z Wydawnictwem Fronda przedstawiam zapowiedź książki, która mam nadzieję, że zachęci Was do jej przeczytania. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz