niedziela, 28 kwietnia 2019

Recenzje #100 - Kłamstwo Bastylii"


Recenzje #100 - Kłamstwo Bastylii" - okładka książki pt. "Klamstwo Bastylii" - Francuski przy kawie


W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam książkę o Wielkiej Rewolucji Francuskiej autorstwa Andrzeja Marceli Ciska pt. Kłamstwo Bastylii wydanej przez Wydawnictwo Fronda.Jeśli myśleliście, że wiecie o tym wydarzeniu wszystko - to jesteście w dużym błędzie. Sama, czytając tę książkę uzupełniłam braki w tym temacie. Autor w ciekawy sposób ukazał wydarzenia, mające miejsca pod koniec XVIII wieku we Francji. Przedstawił Wielką Rewolucję Francuską w sposób realistyczny, przedstawiając (nawet negatywne) skutki w dalszej historii Francji i nie tylko.

Pomimo tego, że jest to książka historyczna, czyta się ją bardzo szybko, ze względu na wielopłaszczyznowość tematyki tej pozycji. Między innymi przeczytamy o osobach, które swoim działaniem przyczyniły się podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej oraz o miejscach w Paryżu, które uległy zmianom na przestrzeni stuleci.

Ponadto, w tej pozycji znajdziemy wiele dodatków takich jak: zdjęcia oraz ryciny, testament Ludwika XVI, przedstawienie dat dotyczących Rewolucji Francuskiej w sposób chronologiczny oraz Deklaracje Praw Człowieka i Obywatela w języku francuskim oraz polskim.

W książce przewija się również wątek muzyczny. W jednym z rozdziałów przedstawiono Pieśń Powstańców Wandejskich. Poniżej umieszczam dla Was wersję francuską oraz polską tej pieśni. 


Idąc dalej w muzykę nie może tutaj zabraknąć hymnu Francji, czyli Marsylianki i innych pieśni związanych z Rewolucją Francuską.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz