poniedziałek, 29 kwietnia 2019

"Français Présent 48/2019"

"Français Présent 48/2019" - okładka numeru "Français Présent 48/2018" - Francuski przy kawie


Za kilka dni majówka, a ty nie masz pomysłu jak spędzić te dni? Mam dla Ciebie idealne rozwiązanie: przeczytanie najnowszego wydania Français Présent - tym samym połączysz przyjemne z pożytecznym. 


Dla fanów muzyki polecam dwa artykuły. Pierwszy z nich mówi o wydarzeniu, w którym wziął udział francuski duet o nazwie Daft Punk, natomiast drugi opowiada o powrocie winyli na rynek. A przecież kilkanaście lat temu ludzie wyrzucali na śmieci gramofony i płyty winylowe. A wy lubicie słychać muzyki z płyt winylowych?

Kilka dni temu obchodziliśmy Dzień Ziemi - z tej okazji warto sobie przypomnieć jakie kroki możemy zrobić, aby chociaż w małym stopniu chronić naszą planetę.


"Français Présent 48/2019" - przykładowy artykuł - Francuski przy kawie


W jaki sposób wybierać francuskie wina? Z własnego doświadczenia wiem, że jest to trudny orzech do zgryzienia i jak szłam na spotkanie do Francuzów musiała skorzystać z pomocy innych osób, który też wybierały się w to samo miejsce. Natomiast wy nie musicie się już martwić, bo taki mały poradnik znajdziecie w tym numerze. Między innymi dowiecie się jaki rodzaj wina jest preferowane dla poszczególnych dań.

Pozostajemy w obrębie gastronomii - w kolejnym artykule zostały poruszone przyzwyczajenia żywieniowe Francuzów. Dowiecie się co zazwyczaj jedzą na śniadanie, obiad czy kolację i jakie są charakterystyczne dania dla poszczególnych świąt.

Są tutaj fani filmów bądź seriali? Dla Was też mam nie lada gratkę. Jeden z głównych artykułów mówi o dziewięciu francuskich serialach, które warto obejrzeć. Jeśli podczas majówki będzie lał deszcz, to już wiecie, co możecie robić oprócz czytania Français Présent.

Jakie znacie francuskie wynalazki? Wymienicie ich aż trzynaście? Jeśli nie to czas przeczytać kolejny tekst o rzeczach francuskiego pochodzenia, z których korzysta teraz cały świat.

Ostatni artykuł nawiązuje do świąt, które niedawno obchodziliśmy, czyli do Wielkanocy. Po przeczytaniu trzech krótkich dialogów czeka Was do rozwiązania ćwiczenie.

Nie zapominajcie o teście ze znajomości danego numeru, tym razem występuje on w wersji elektronicznej. Jest to duży plus, bo każdy z Was może go rozwiązać nie mając gazety, przy okazji poszerzając swoją wiedzę z języka francuskiego. Polecam również zajrzeć do arkusza ćwiczeń, które nawiązuje do ochrony środowiska oraz alfabetycznej listy słówek, które zostały przetłumaczone w czasopiśmie.

1 komentarz:

  1. Melduje się fanka francuskich komedii. Ten artykuł na bank przypadłby mi do gustu! :D

    OdpowiedzUsuń