środa, 17 stycznia 2018

"Français Présent 43/2018"

"Français Présent 43/2018"  - okładka czasopisma - Francuski przy kawie

Niektóry z Was za oknami mają zimę lub tak jak ja widzicie na zewnątrz topniejący śnieg - aż nie chce się wychodzić z domu. Wtedy też sięgnijmy po najnowszy numer Français Présent.W nawiązaniu do zimy mamy pierwszy artykuł o trzech filmach, które umilą nam długie, jak na tą porę roku, wieczory. A jakie są Wasze ulubione filmy francuskie? Czekam na odpowiedzi w komentarzach. Może swoimi wypowiedziami podpowiecie mi jakiego filmu jeszcze nie widziałam, a według Was warto go obejrzeć.

We wrześniu zeszłego roku dowiedzieliśmy się które kraje będą gospodarzami na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 2024 oraz 2028 roku. W 2024 roku gospodarzem Igrzysk Olimpijskich będzie Paryż. Z artykuły dowiecie się ile pieniędzy zostanie przeznaczonych na to wydarzenie oraz ile dofinansowania otrzyma francuska stolica z Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Ponadto znajdziecie informacje na temat wyliczeń Centrum Prawa i Ekonomii Sportu wpływów dla regionu. Obok tekstu są trzy ciekawostki, dzięki którym jeszcze bardziej zgłębicie wiedzę o olimpiadzie w Paryżu.

Dla smakoszy francuskiej kuchni został przygotowany tekst o trzech gatunkach serów: comté, munster oraz roquefort. Dowiecie się co oznaczają poszczególne skróty występujące na opakowaniach sera: AOC oraz AOP.  Na koniec artykułu przygotowano mini quiz, dzięki któremu sprawdzicie swoją wiedzę o francuskich serach.

Dla miłośników kultury znajdzie się tekst o francuskim dramatopisarzu - Éric-Emmanuel Schmitt: o jego debiucie w teatrze oraz o jego publikacjach tych sprzed kilku lat jak i tych najnowszych.


"Français Présent 43/2018"  - ilustracja wilka - Francuski przy kawie

Jak możecie się domyśleć po powyższym zdjęciu w czasopiśmie znalazło się miejsce na tekst o wilkach. Aby połączyć przyjemne z pożytecznym obok tekstu znajdziecie ramkę z francuskimi wyrażeniami ze słowem WILK.

W dziale społeczeństwo została przedstawiona historia francuskiej kolei żelaznej. W artykule zostało opisane pięć najpiękniejszych dworców kolejowych we Francji (oczywiście można się domyśleć, że jednym z nich będzie la gare dOrsay, gdzie obecnie znajduje się muzeum), dwa wiadukty oraz dwa tunele.


"Français Présent 43/2018"  - przykładowy artykuł - Francuski przy kawie


By podwyższyć swoje umiejętności językowe czasopismo odpowie am na pytanie: Jak po francusku powiemy umierać z głodu? Dodatkowo na następnych stronach jest obszerny artykuł pomocny w sytuacji, gdy oddajemy samochód do warsztatu samochodowego lub po drodze spotkała nas policyjna kontrola drogowa. Zadania znajdujące się na stronie wydawnictwa pomogą nam ćwiczyć umiejętności słuchania oraz pisania w języku francuskim.

Na końcu strony dla sprawdzenia siebie samego redakcja przygotowała quiz na temat aktualnego numeru. Dodatkowo na stronie internetowej znajdziemy listę przetłumaczonych słówek, użytych w tym numerze.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz