poniedziałek, 2 października 2023

"Français Présent 65/2023"

"Français Présent 65/2023" - okładka czasopisma - Francuski przy kawie

 

Okładka bieżącego numeru Français Présent zdominowały brązowe krowy, które są niewątpliwie symbolem Szwajcarii. Jeśli chcecie dowiedzieć się co zawiera ten numer czasopisma, to zapraszam do przeczytania poniższego wpisu.Głównym tematem tego numeru są wyrażenia stosowane w części Szwajcarii, w której można posługiwać się językiem francuskim. Wiemy, że język francuski jest jeden, ale w zależności od regionu, w którym go używamy mogą być pewne różnice w porównaniu do pierwotnego języka francuskiego. Tym samym autor artykułu chce przybliżyć nam zwroty, które mogą być nieznane dla osób niemieszkających na co dzień w Szwajcarii. Po przeczytaniu artykułu zachęcam Was do zrobienia zestawu ćwiczeń.

Dla kinomaniaków przygotowano recenzję francuskiego filmu pt. Alias. Po przeczytaniu tego artykułu z pewnością obejrzę ten film w pewien deszczowy jesienny wieczór. 

Uprawa ogrodu w mieście jest coraz bardziej popularnym sposobem na wyhodowanie warzyw czy ziół, które możemy używać do przygotowanych przez siebie dań. Sama jestem przykładem osoby, która miała niewielki ogródek na balkonie. Tekst z czasopisma podpowie Wam jak posadzić, utrzymać oraz podlewać rośliny, by móc cieszyć się ze swoich zbiorów. Na koniec artykułu zawarto obrazkowy słownik najważniejszych słówek związanych z ogrodnictwemChcąc doskonalić nasze umiejętności konwersacji w języku francuskim autorka kolejnego tekstu proponuje, byśmy przenieśli się do gabinetu psychologa i tam odegrali trzy dialogi związane z rozmową telefoniczną w celu umówienia się na wizytę do psychologa oraz pierwszą wizytą u psychoterapeuty. Na ostatniej stronie artykułu zawarte jest słownictwo dotyczące emocji. Cieszę się, że zostały podane dwie formy przymiotnika, zarówno rodzaj męski jak i rodzaj żeński. Dodatkowo, została wyjaśniona różnica pomiędzy psychiatrą a psychologiem. 

Na zakończenie tego numeru redakcja wybrała tekst o judo. Jeśli interesujecie się tym sportem to warto poczytać o jej historii oraz wyposażeniu niezbędnym do jej trenowania.  

Na ostatniej stronie gazety znajdziecie test sprawdzający waszą wiedzę z tego numeru. Nie zapominajcie również o alfabetycznej liście słówek, które zostały przetłumaczone w czasopiśmie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz