czwartek, 28 września 2023

Recenzje #279 - "Kwiaty z cukru"

Recenzje #279 - "Kwiaty z cukru" - okładka książki - Francuski przy kawieKwiaty z cukru autorstwa Antoine'a Lauraina to kolejna pozycja od  Wydawnictwa Nowe, którą chciałabym Wam przedstawić na blogu.Do jednego z francuskich wydawnictw zostaje przesłany maszynopis przez autora, który jest tajemniczy i nie chce ujawnić swojej tożsamości. W momencie kiedy Violaine Lepage - dyrektorka działu prozy francuskiej otrzymuje Kwiaty z cukru jej życie zmienia się diametralnie, co jest (nie)korzystne dla jej zdrowia po wybudzeniu się ze śpiączki po wypadku lotniczym. 

Po wyselekcjonowaniu oraz przejściu odpowiednich procedur w wydawnictwie książka może zostać wydrukowana, a nawet zostaje zakwalifikowana do ostatniego etapu wyboru zwycięzcy Nagrody Goncourtów. Problemem jest brak szczegółowych danych na temat autora lub aktorki, bo nie mając innych danych niż imię i nazwisko ani nie spotykając się z autorem ani razu, ciężko powiedzieć kim tak naprawdę jest Camille Desencres.

Do samego końca Violaine Lepage próbuje odkryć kim tak naprawdę jest Camille Desencres. Czy uda jej się przez ogłoszeniem zwycięzcy Nagrody Goncourtów? Tego dowiecie się czytając Kwiaty z cukru, do czego Was gorąco zachęcam. 

Należy też wspomnieć, że zbrodnie przedstawione w tajemniczym maszynopisie dzieją się naprawdę. Zabójca postępuje w ten sam sposób, co bohater w książce. W związku z tym zostaje przeprowadzone policyjne dochodzenie. Z pewnością nie określiłabym tej książki w kategorii kryminału, ale jest to powieść z elementami kryminalnymi. Dla mnie jako osoby, która nie za bardzo przepada za kryminałami jest to idealna pozycja do przeczytania.

Kwiaty z cukru są jedną z pozycji Collection Nouvelle, czyli serii książek obejmującej najnowszą francuską prozę. Dzięki tej kolekcji możemy poznać książki, które zdobyły prestiżowe nagrody literackie (w tym Prix Goncourt). 

Na koniec chciałabym również zachęcić Was do przeczytania tej pozycji w oryginale. Dzięki Wydawnictwu Nowela mamy możliwość kupienia Le service des manuscrits bezproblemowo z pomocą kilku kliknięć.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz