czwartek, 21 stycznia 2021

Recenzje 181 - "C'est parti 3 !"

Recenzje 181 - "C'est parti 3 !" - okładka podręcznika oraz zeszytu ćwiczeń - Francuski przy kawie


Dzisiejsza recenzja jest kontynuacją dwóch poprzednich części  podręcznika do nauki języka francuskiego dla trzeciej klasy szkoły ponadpodstawowej bądź technikum. Książka autorstwa Magdaleny Sowy, Marleny Deckert oraz Małgorzaty Piotrowskiej-Skrzypek nosi tytuł C'est parti ! 3 i została wydana przez Wydawnictwo DRACO.Podręcznik ma zwartą, a zarazem przejrzystą oprawę. Strony nie są przepełnione informacjami, natomiast bogate są w przepiękne ilustracje, które umilają oraz ułatwiają naukę języka francuskiego. Ponadto skróty najważniejszych zagadnień są zawarte w różnokolorowych ramkach, co dodatkowo wpływa na przyjemne nauczanie. Na szczególną uwagę zasługują ramki, w których znajdziemy zwroty używane przy dziękowaniu czy udzielaniu rad.

Książka składa się z dziewięciu rozdziałów tzw. etapów. W każdym z nich poznajemy poznajemy najważniejsze zagadnienia dotyczące komunikacji, słownictwa, gramatyki, oraz cywilizacji na poziomie pomiędzy A2 a B1.

Co trzy kolejne rozdziały czeka na nas powtórka, w której zawarte są ćwiczenia z rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstu czytanego, wypowiedzi ustnej oraz pisemnej. Zadania powtórkowe świetnie nadają się do przygotowań do egzaminu maturalnego z języka francuskiego. 

Pod koniec książki zawarte są takie dodatki jak:
  • Gramatyka;
  • Nagrania;
  • Słowniczek.
Ułatwieniem dla uczniów jest to, że dodatek Gramatyka został podzielony na trzy części, tak jak to było w przypadku powtórek. Dzięki temu uczeń nie ma problemu z utrwaleniem wiadomości, bo wszystko jest w jednym miejscu. 


Recenzje 181 - "C'est parti 3 !" - przykładowa strona - Francuski przy kawie


Dopełnieniem podręcznika są nagrania zawarte na dołączonej do książki płycie CD. Nagrania możemy również odtwarzać poprzez kod QR - przy każdym ćwiczeniu z lewej strony możemy zauważyć taki kod, wystarczy go tylko zeskanować i zostajemy przekierowani na odpowiednią stronę. Jest to świetne rozwiązanie zarówno dla nauczycieli jak i uczniów. Pierwsza grupa odbiorców nie musi się martwić o to, czy ma ze sobą nośnik CD albo czy w klasie jest radioodtwarzacz. Z tego sposobu korzystają również uczniowie, ponieważ mogą w domu przesłuchać nagrań jeszcze raz albo, w przypadku, kiedy dziecko jest chore, nie omijają go ćwiczenia z rozumienia ze słuchu. 

Kolejną zaletą tej pozycji jest to, że został on opracowany jako podręcznik wieloletni. Oznacza to, że uczeń wypełnia jedynie zeszyt ćwiczeń, a z podręcznika może korzystać parę roczników osób. 

Cały zestaw materiałów do nauki został wydrukowany w kolorze, dzięki czemu uczniom łatwiej jest przyswoić oraz zapamiętać nowe informacje z języka francuskiego.

Mam również dobrą wiadomość dla nauczycieli, którzy korzystają z tablic interaktywnych podczas swoich zajęć. Wydawnictwo DRACO postarało się o to, by wersja elektroniczna podręcznika, która pojawi się w tym roku, mogła być używana razem z tablicą interaktywną. Sama, jako uczennica, uwielbiałam zajęcia w takiej formie, bo nie były one nudne, a bardziej interesujące.

Na sam koniec chciałabym wspomnieć o bogatej obudowie metodycznej. Znajdziemy w niej dużo pomocy dla nauczycieli takich jak: 

  • wykaz tematów,
  • rozkład materiału,
  • nagrania MP3,
  • scenariusze.
Wszystko to jest dostępne zupełnie za darmo na stronie wydawnictwa. Chciałabym zwrócić szczególną uwagę na materiały dodatkowe, z których może korzystać każdy z nas, nawet uczniowie czy czytelnicy tego bloga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz