poniedziałek, 13 lipca 2020

"Français Présent 53/2020"

"Français Présent 53/2020" - okładka czasopisma - Francuski przy kawie


Okres wakacyjny zaczął się na dobre, ale nie zawsze latem mamy piękną pogodę. Kiedy za oknem pada deszcz warto wziąć do ręki najnowszy numer Français Présent.


Na początku czasopisma znajdziemy tekst w sam raz nawiązujący do podróżniczej rubryki na blogu. Mowa tutaj o wiosce Rochefourchat, gdzie mieszka jeden mieszkaniec. Możecie być pewni, że zarówno w gazecie jak i na blogu podczas wakacyjnych miesięcy znajdziecie mnóstwo treści o podróżach po Francji i nie tylko.

Kolejny artykuł nawiązuje po części do podróży, a bardziej do kultury. W serii Paryż w pigułce nie mieliśmy jeszcze okazji zapoznać się z takim miejscem jak Moulin Rouge, ale wprowadzić nas w tę atmosferę może tekst o słynnym tańcu jakim jest kankan.


"Français Présent 53/2020" - przykładowy artykuł - Francuski przy kawie


Dla fanów samodzielnego robienia przeróżnych rzeczy mam artykuł o woskowijkach. Jeśli nie wiecie, co to takiego, to już Wam pokrótce wyjaśniam. Woskowijka jest ekologicznym zamiennikiem woreczków śniadaniowych czy folii spożywczej, których używamy bardzo często w kuchni do przykrycia potraw albo zapakowania kanapek czy to do pracy czy to do szkoły. Pod koniec tekstu autorka podała nam przepis jak taką woskowijkę zrobić samemu. Spróbujcie sił w tej dziedzinie i pamiętajcie, że jeśli wam za pierwszym razem idealnie nie wyjdzie, to praktyka czyni mistrza - wiem to sama po sobie.

Nawiązując do wstępu tego wpisu - co możemy robić, gdy pogoda za oknem nie zachęca do aktywności na zewnątrz? Jedną z propozycji może być obejrzenie serialu na Netflixie w języku francuskim, aby połączyć naukę nowych słówek z czymś przyjemnym. W obszernym tekście znajdziemy zarówno wskazówki dotyczące tego, jak powinniśmy oglądać serial, by wynieść z niego, pod względem językowym, jak najwięcej, jak i osiem propozycji najnowszych produkcji. Z pewnością każdy z Was znajdzie coś dla siebie. 

Kontynuując temat związany z podróżami warto też wspomnieć o rzadko spotykanych francuskich muzeach, o których rzadko kiedy mówią przewodniki. Na liście znalazły się takie miejsca jak: Muzeum Zastawy Stołowej, Międzynarodowe Muzeum Butów czy Muzeum Tapet. 

Jakiś czas temu w serii Czytelnicy pytają (w tym miejscu chciałabym powiedzieć, że czekam na Wasze pytania bądź propozycje na nowe wpisy, które ukażą się na blogu) jeden z czytelników pytał się o moje ulubione francuskie samochody. Uzupełnieniem tego wpisu jest artykuł o ośmiu pojazdach osobowych pochodzących z Francji. 

Jeśli chodzi o rozszerzenie swoich umiejętności komunikacyjnych w języku francuskim to polecam Wam dialogi nawiązujące do czasu, który teraz trwa, czyli do wakacji. Znajdziemy tam:
Ponadto, dopełniając wakacyjne teksty, na końcu artykułu obrazkowe fiszki dotyczące tego samego tematu.


"Français Présent 53/2020" - obrazkowe fiszki - Francuski przy kawieJednym z zamorskich terytorium Francji jest Gujana Francuska i o niej jest ostatni artykuł, o którym chcę Wam wspomnieć. Oprócz podstawowych informacji o tym kraju, takich jak powierzchnia, różnica czasu czy średnia temperatura, możemy dowiedzieć się czegoś więcej o środowisku naturalnym oraz kuchni tego państwa.

Na sam koniec nie zapominajcie o teście ze znajomości danego numeru, arkuszu ćwiczeń, oraz alfabetycznej liście słówek, które zostały przetłumaczone w czasopiśmie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz