środa, 9 stycznia 2019

Jak zaplanować naukę języka obcego?


Jak zaplanować naukę języka obcego? - nagłówek - Francuski przy kawie


Dzisiaj rozpoczynam nową rubrykę na blogu. Znajdziecie w niej artykuły dotyczące języka francuskiego oraz ogólnie języków obcych. Na pierwszy ogień opowiem Wam jak zorganizować naukę dowolnego języka obcego za pomocą kalendarzy czy planerów na przykładzie Planeru takiego jak Ty od Gabrieli Gargaś z Wydawnictwa Czwarta Strona oraz 365 dni mocy Agnieszki Korzeniewskiej. Ponadto jej kalendarz objęłam swoim patronatem medialnym, z czego ogromnie się cieszę.


Na samym początku stawiamy sobie cel jaki chcemy osiągnąć razem z określeniem czasu jego realizacji. Przykład: Nauka języka francuskiego od poziomu A2 do B2 w dwa lata. Jeśli nie określimy ram czasowych, to nasz cel się po prostu rozpłynie, co w efekcie spowoduje, że nie będziemy zmotywowani do nauki języka obcego. 

Po określeniu celu opisujemy na jakim etapie nauki języka obcego jesteśmy: co potrafimy, co opanowaliśmy do tej pory? oraz w jaki sposób chcemy osiągnąć założony cel np.: nauka w szkole językowej/indywidualne lekcje, czytanie książek, oglądanie filmów, wykonywanie ćwiczeń znalezionych w Internecie itd. 


Jak zaplanować naukę języka obcego? - okładka planeru pt."Planr taki jak Ty od Gabrieli Gargaś" - Francuski przy kawie


Pamiętajcie, że małe sukcesy przybliżają nas do pełnej realizacji wielkiego celu. Dlatego cieszcie się z każdego małego postępu, jakiego dokonacie codziennie. Bądźcie dumni z nauczonej listy nowych słówek, ze zrozumienia tekstu (nawet jeśli jest on prostu i krótki) czy wypowiedzi, którą usłyszycie w radiu czy telewizji.

Kolejnym krokiem jest wyznaczenie aspektów w nauce języka obcego,  na jakich chcemy się przede wszystkim skupić, czy jest to słownictwo, gramatyka, a może chęć swobodnej komunikacji.

Dalszy punkt związany jest ze zorganizowaniem czasu do nauki języka obcego. Systematyczność wymaga od nas poświęceń i codziennej nauki. Czas na to znajdziemy w prosty sposób: pomyślcie, kiedy marnujecie czas? W kolejce do kasy czy może na dojazd do pracy/uczelni/szkoły? W tym czasie możecie przeczytać coś po francusku na telefonie bądź posłuchać podcastów. Zawsze znajdzie się czas na naukę - dla chcącego nic trudnego.


Jak zaplanować naukę języka obcego? - okładka kalendarzu pt. "365 dni mocy" - Francuski przy kawie


Poniżej przedstawię Wam trzy metody jakie możecie zastosować w planerze językowym:
  1. Każdego dnia spisz słówka, które sprawiały Ci trudność.
  2. Każdego miesiąca zaplanuj, czego chcesz się nauczyć i w jaki sposób chcesz to zrealizować.
  3. W wolnym miejscu w planerze, gdzie nie zapiszecie słówek do zapamiętania stwórzcie mapę myśli trudnego zagadnienia gramatycznego.
  4. W kalendarzu Agnieszki można spotkać rysunki nawiązujące do tekstu. Jest to świetny sposób na użycie obrazków do nauki języków obcych: obok obrazków możemy wypisywać słowa np. po francusku, które nam się z nim kojarzą. 

Nieważne jak, ważne, by dobiec do celu.


2 komentarze:

  1. Samodzielna nauka niestety nie u każdego dobrze się sprawdzi. U mnie szło to topornie, nie miałem nikogo, kto by mnie motywował do nauki. Dopiero jak trafiłem do https://lincoln.edu.pl/ udało mi się zapoznać lepiej z językiem. Język francuski nie jest łatwy, jednakże dzięki dobremu nauczycielowi udało mi się w miarę sprawnie język opanować.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.

    OdpowiedzUsuń