wtorek, 8 stycznia 2019

"Français Présent 47/2019"

"Français Présent 47/2019" - okładka czasopisma - Francuski przy kawie


Zaczynamy nowy rok, a zatem zaczynamy realizować postanowienia noworoczne. Jednym z nich może być poznawanie języka francuskiego poprzez czytanie książek czy czasopism. Dlatego zapraszam Was do przeczytania najnowszego numeru Français Présent.


Pierwszy tekst, na jaki natchniemy się w tym numerze jest o filmie Za jakie grzechy dobry Boże? Recenzję tego filmu mogliście przeczytać już na blogu (przy okazji zapraszam Was do rubryki z recenzjami francuskich filmów, którą tworzę razem z Bruxem). Wiadome jest, że w styczniu doczekamy się kontynuacji tej komedii. Poniżej, aby Was zachęcić do obejrzenia tego filmu, umieszczam zwiastun:Kolejnym tematem na czasie jest Unia Europejska. W artykule o niej znajdziecie informacje o najważniejszych europejskich instytucjach (Parlament Europejski, Rada Europejska, Rada Unii Europejskiej, Komisja Europejska, Trybunał Obrachunkowy oraz Centralny Bank Europejski), Strefie Schengen oraz wiadomości o kulturze, symbolach UE.

Bagietka jest jednym z najważniejszych symboli Francuzów. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o tym wyrobie - odsyłam Was do czasopisma. Na samym początku przeczytacie o historii chleba oraz poznacie wyrażenia z wyrazem CHLEB.

List do Marie Curie to jeden z konkursów zorganizowanych Międzynarodową Federację Nauczycieli Języka Francuskiego. W tym numerze znajdziecie pierwszą część tego listu - po kolejne treści zapraszam w przyszłych wydaniach czasopisma.

Dla osób, które lubią gotować polecam artykuł wraz z przepisem na Hachis Parmentier - zapiekankę mięsno-ziemniaczaną, którą robiłam parę razy i za każdym razem była przepyszna.

Nie zapominajcie o teście ze znajomości danego numeru znajdującego się na końcu gazety. Polecam również zajrzeć do arkusza ćwiczeń, które nawiązuje do słownictwa związanego z ubraniami oraz alfabetycznej listy słówek, które zostały przetłumaczone w czasopiśmie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz