środa, 28 września 2022

Recenzje #261 - "Literackie przechadzki po Paryżu"

 Recenzje #261 - "Literackie przechadzki po Paryżu" - okładka książki - Francuski przy kawie


Co łączy literaturę polską oraz XIX-wieczną stolicę Francji? To połączenie odnajdziemy w książce autorstwa Aleksandry Bajerskiej pt. Literackie przechadzki po Paryżu wydanej przez Wydawnictwo Novae Res



Co takiego niezwykłego było w XIX-wiecznym Paryżu? Czym jest syndrom paryski? W jakich opowiadaniach i powieściach historycznych odkryjemy tajemnice francuskiej stolicy? Na te pytania odpowiada nam autorka w prawie 500-stronicowym dziele. To obszerne opracowanie naukowe pokazuje, ile jeszcze dzieł literackich jest do przeanalizowania pod kątem Paryża. 

Duża ilość przykładów dzieł literackich pokazuje, że polscy autorzy pozytywizmu oraz Młodej Polski wzorowali się na stolicy Francji: obsadzali akcję niektórych wydarzeń właśnie w Paryżu bądź dogłębnie opisywali miejsca godne zobaczenia we francuskiej stolicy. Pokazuje to, że Paryż i literatura polska mają ze sobą wiele wspólnego. 

Już od pierwszych stron książki widać, że autorka napisała ją z dużym zaangażowaniem. Jej pasja do kultury francuskiej przelewa się w każdym akapicie tego dzieła. Aleksandra Bajerska poprzez dużą ilość pozycji literackich zawartych w bibliografii daje nam możliwość przeczytania innych dzieł o tej samej tematyce, co recenzowania książka. 

Na koniec pragnę zaznaczyć, że nie jest to książka łatwa w odbiorze z racji tego, że jest to praca naukowa. Polecam ją osobom, którym nie straszne są trudne pojęcia naukowe oraz zawiłość niektórych aspektów pojawiających się w tej pozycji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz