Niektórzy z Was znają książki Juliusza Verne'a. Jedną z nich jest 20000 mil podmorskiej żeglugi. W dzisiejszej recenzji chciałabym Wam pokazać, że języka francuskiego możemy się również uczyć czytając w oryginale znane nam pozycje książkowe. Taką możliwość daje nam Wydawnictwo ET TOI poprzez wydanie 20000 lieues sous les mers.
Zanim rozpoczniemy czytanie książki, zauważamy obrazek, który zapoznaje nas z głównymi bohaterami, a po nim występuje parę zadań wprowadzających nas w historię.
Jeśli chodzi o układ poszczególnych rozdziałów to jest on bardzo przejrzysty. Na dole każdej ze stron znajdziemy tłumaczenie poszczególnych słówek, ale jest to objaśnienie tylko w języku francuskim. Myślę, że jest to dobry sposób na naukę dodatkowych wyrazów. Ponadto, każdy rozdział książki został nagrany w formie audio i możemy je pobrać ze strony internetowej bądź za pomocą aplikacji.
Każdy rozdział zawiera ćwiczenia zarówno przed jak i po jego przeczytaniu. Autor skonstruował zadania z takich kategorii jak:
- Gramatyka,
- Słownictwo,
- Tworzenie tekstu mówionego,
- Tworzenie tekstu pisanego.
Jeśli chodzi o typ zadań, to są one różnorodne m.in.:
- krzyżówka,
- ułożenie zdań w odpowiedniej kolejności,
- wybieranie odpowiedzi,
- uzupełnianie tekstu podanymi wyrazami,
- zadania typu prawda czy fałsz?.
Kolejną zaletą tej pozycji jest to, że autor pomyślał o odpowiedziach do wszystkich ćwiczeń zawartych w książce, dzięki czemu możemy z tą pozycją sami pracować. Odpowiedzi można znaleźć na stronie wydawnictwa ET TOI z zakładce DO POBRANIA.
Po zamieszczonym tekście książki znajdziemy trzy dodatki. Pierwszym z nich są informacje o samym autorze, czyli o Juliuszu Verne oraz o tzw. francuskich terytoriach zależnych. Drugim dodatkiem są zadania powtórkowe dotyczące całej treści książki. Natomiast trzeci z nich jest spisem zagadnień zarówno gramatycznych jak i leksykalnych. Poniżej zamieszczę wam przykładowe tematy, które są objęte ćwiczeniami w książce:
Słownictwo:
Gramatyka:
- rodzaj żeński przymiotników,
- liczba mnoga przymiotników,
- stopniowanie przymiotników,
- zaimki dzierżawcze,
- zaimki wskazujące,
- zaimki względne,
- przysłówek,
- strona bierna,
- przeczenie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz