środa, 30 grudnia 2020

Recenzje #178 - "Cywilizacje"

 Recenzje #178 - "Cywilizacje" - okładka książki pt. "Cywilizacje" - Francuski przy kawie


Co by było, gdyby historia średniowiecza i renesansu zmieniła swój bieg wydarzeń? Tego zadania, opracowania drugiego ciągu historii powszechnej, podjął się Laurent Binet w książce pt. Cywilizacje, która została wydana przez Wydawnictwo LiterackiePomimo tego, że książka jest tematycznie stricte historyczna, to czyta się ją jak dobrą powieść. Pozycja została podzielona na cztery części. Nie nazwałabym ich odrębnymi, ponieważ każda z nich spłata się z kolejną tworząc całość. Brawa dla autora za stworzenie osobnych elementów, które dają całość. 

Dzięki temu, że Laurent Binet zastosował różne formy narracji od listów po dzienniki oraz jest to prosty język dla każdego z czytelników, Cywilizacje zyskują dodatkowe atuty. Wgłębiając się w kolejne strony pozycji możemy zauważyć, że autor bardzo szczegółowo opisuje poszczególne sceny z życia ówczesnego społeczeństwa, dzięki czemu możemy, oprócz odwróconego biegu wydarzeń, poznać codzienność ludzi w danej epoce. 

Laurent Binet nie do końca zmienił bieg historii. Gdzieniegdzie, zostawił ciąg zdarzeń, zmieniając jedynie nazwiska czy miejsca akcji. 

Mogę śmiało powiedzieć, że oczekuję kolejnych części z tej serii. Byłabym ciekawa jak potoczą się dalsze losy w epoce baroku czy oświecenia, chociaż każda inna epoka z pewnością byłaby przedstawiona w interesujący sposób przez autora. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz