wtorek, 26 maja 2020

"Français Présent 52/2020"

"Français Présent 52/2020" - okładka czasopisma - Francuski przy kawie


Czy może być coś lepszego dla frankofonów od okładki z Wieżą Eiffla oraz francuską flagą w tle? Tak oto prezentuje się najnowszy numer czasopisma Français Présent.

Bardzo często na grupie Francuska kawa pod Wieżą Eiffla umieszczam testy psychologiczne po francusku, abyście poćwiczyli sobie ten język oraz dowiedzieli się czegoś nowego o sobie. W aktualnej gazecie znajdziemy artykuł pt. Powiedz mi co jesz, a powiem Ci kim jesteś. Czytając tekst możemy sobie powtórzyć słownictwo związane z jedzeniem.

Osoby, które interesują się tematyką środowiska naturalnego redakcja Français Présent przygotowała tekst o zagrożeniach ciążących na Francji z powodu podnoszenia się poziomu wód na świecie.

Kolejnym artykułem jest przegląd komiksów frankofońskich autorów, czyli osoby, które mieszkają we francuskojęzycznych krajów takich jak: Belgia, Kanada czy Szwajcaria. Jedną z pozycji, którą poleca autorka jest komiks pt. Wilk, którego recenzja pojawiła się niedawno na blogu. Osobiście polecam jeszcze jeden komiks autorstwa Fabien Grolleau oraz Jérémie Royer pt. Audubon na skrzydłach świata. 

Na temat każdego narodu powstają żarty, nawet o Francuzach. Czy znacie kilka z nich? Jeśli nie, to koniecznie przeczytajcie 20 krótkich, a zarazem śmiesznych tekstów o mieszkańcach Francji.

Interesującym tematem z zakresu francuskiej gramatyki są zaimki osobowe. Artykuł podzielony jest na dwie, główne części:

Zaletą tekstu są liczne przykłady oraz ćwiczenia, które można rozwiązać w celu sprawdzenia swojej wiedzy. 


"Français Présent 52/2020" - przykładowy artykuł - Francuski przy kawie


Aby rozszerzyć swoje informacje dotyczące języka francuskiego warto zajrzeć do kolejnych dwóch artykułów. Pierwszy z nich dotyczy przymiotnika spécial i jego licznych znaczeń, zaś drugi związany jest z rynkiem nieruchomości. Zawarte są w nim trzy dialogi, które możemy usłyszeć w banku oraz w agencji nieruchomości. 

Na sam koniec nie zapominajcie o teście ze znajomości danego numeru, arkuszu ćwiczeń, oraz alfabetycznej listy słówek, które zostały przetłumaczone w czasopiśmie.

1 komentarz: