piątek, 16 listopada 2018

Recenzje #72 - "Bystrzak"

Recenzje #72 - "Bystrzak" - okładka książki pt."Bystrzak" - Francuski przy kawie


Porozmawiajmy o niepełnosprawności umysłowej. Taki temat został poruszony przez Marie-Aude Murail w książce pt. Bystrzak wydanej przez Wydawnictwo Dwie Siostry.Akcja Bystrzaka dzieje się w stolicy Paryżu. Głównych bohaterów, Klebera i Bystrzaka poznajemy jak starają się znaleźć mieszkanie dla swojej dwójki. Niestety jest to trudne ze względu na to, że Bystrzak jest upośledzony umysłowo.

Książkę mogę śmiało polecić młodzieży, ponieważ w sposób przestępny dla młodego pokolenia autorka pokazała problemy współczesnego młodego człowieka, a przede wszystkim radzenia sobie z codziennym życiem w przypadku niepełnosprawnego umysłowo Bystrzaka. 

W książce zauważamy również aspekt więzi pomiędzy braćmi, która jest praktycznie nierozerwalna. Pomimo, iż Kleber ma siedemnaście lat i rozpoczął naukę w liceum to stara się, na tyle, na ile może i potrafi zaopiekować się swoim starszym bratem, który ma myślenie małego, trzyletniego dziecka, a sami dobrze wiecie, że wychowanie takiej osoby nie jest łatwe.

Autorka w świetny sposób pokazała dwie płaszczyzny - Bystrzaka, którym opiekują się współlokatory studenckiego mieszkania oraz Klebera, który pomimo obowiązku pilnowania brata chce, w miarę możliwości, korzystać ze swojego życia. W tym celu umawia się z dziewczynami, uczy się w nowej szkole, czyli robi wszystko to, co zwykli nastolatkowie robią. 

Bystrzak to pierwsza książka przetłumaczona na język polski tej autorki. Mam nadzieję, że na tej jednej pozycji się nie skończy i będę miała możliwość przeczytania kolejnych utworów o niekiedy tematach tabu dla nastolatków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz