Architektura szczęścia to pierwsza pozycja Alaina de Bottona wydana przez Wydawnictwo Czuły Barbarzyńca, którą chciałabym Wam polecić do przeczytania w te wakacje.
Jak sam tytuł wskazuje tematem przewodnim jest architektura. Autor w prosty i przystępny dla czytelnika sposób, przedstawia budynki w świetle filozofii, sztuki czy literatury. Takie połączenie, na pierwszy rzut oka niepasujących ze sobą elementów, sprawia, że w książce każdy znajdzie coś dla siebie.
Ważną częścią tej pozycji jest poruszenie kwestii relacji człowiek a kompozycje architektoniczne, łącznie z ich wyposażeniem.
Dopełnieniem książki są czarno-białe ilustracje pokazujące budynki, poszczególne ich elementy (m.in. elewacje) oraz dzieła sztuki, o których autor wspomina w swoich tekstach. Bardzo żałuję, że nie są one wydrukowane w kolorze, bo to dodałoby pozycji kwintesencji oraz uroku.
Architekturę szczęścia szczególnie polecam osobom, które interesują się historią sztuki oraz architektom, którzy chcieli by spojrzeć na swoje wyroby z inny, odmienny sposób, w szczególności z filozofii, socjologii czy antropologii.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz