poniedziałek, 15 lutego 2021

Recenzja #182 - "Francuski dla początkujących 220 ćwiczeń"

Recenzja #182 - "Francuski dla początkujących 220 ćwiczeń" - okładka książki - Francuski przy kawie


Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić pozycję pt. Francuski dla początkujących 220 ćwiczeń autorstwa Estell Demontrond-Box wydanej przez Wydawnictwo Nowela, która zachwyciła mnie już od pierwszej strony. Pomimo tego, że znam język francuski w stopniu zaawansowanym, to i tam wieczorami z przyjemnością siadałam do powtórek podstawowych zagadnień z tego języka.  Ten zeszyt ćwiczeń polecam przede wszystkim osobom, które dopiero są na początku swojej drogi z językiem francuskim.

Książka jest w formie kołozeszytu, dzięki czemu mamy dostęp do całej strony ćwiczeń i swobodnie możemy pisać po kartce (leworęczni zrozumieją o co mi chodzi :) ). 


Recenzja #182 - "Francuski dla początkujących 220 ćwiczeń" - przykładowa strona - Francuski przy kawie


Francuski dla początkujących 220 ćwiczeń został podzielony na 20 rozdziałów, a oto one (dodatkowo w nawiasach zamieściłam inne ważne, moim zdaniem, zagadnienia, które znajdziecie w danym rozdziale):

 1. Alfabet i wymowa (łączenie międzywyrazowe),
 2. Wymowa ciąg dalszy,
 3. Rzeczowniki i rodzajniki,
 4. Zaimki. Rodzajniki ciąg dalszy (zaimki osobowe),
 5. Przymiotniki,
 6. Zaimki dzierżawcze i wyrażanie upodobań (zaimki wskazujące),
 7. Czas teraźniejszy,
 8. Liczebniki i określanie czasu,
 9. Czas teraźniejszy ciąg dalszy
 10. Zaimki ciąg dalszy
 11. Rodzaje zdań,
 12. Czas przeszły (bezokolicznik),
 13. Pory roku, pogoda, data, określenia czasu (przysłówki),
 14. Miejsce, lokalizacja (przyimki miejsca),
 15. Polecenia, prośby,
 16. Czas przyszły,
 17. Przysłówki,
 18. Porównania,
 19. Spójniki,
 20. Powtórka.

W zeszycie ćwiczeń znajdziemy informacje z gramatyki, słownictwa, ortografii, czy nawet zasady wymowy. Wiadomości z tych działów przedstawione są w kolorowych ramkach, przez co nauka staje się przyjemniejsza, a dla wzrokowców, takich jak ja, łatwiej przyswoić nowe wiadomości. Ponadto zapisano je w sposób zwięzły - pokazane są tylko te informacje, które są niezbędne dla osoby początkującej. Poprzez różnorodne ćwiczenia takie jak: krzyżówki czy wykreślanki, autorka pokazała, że można uczyć się bawiąc oraz bawić się ucząc, czyli połączenie przyjemnego z pożytecznym. 


Recenzja #182 - "Francuski dla początkujących 220 ćwiczeń" - strona z samooceną - Francuski przy kawie


Obok francuskich słówek, w kwadratowych nawiasach, znajdziemy wymowę danego wyrazu - jest to narzędzie, które bardzo często pomaga osobom początkującym z języka francuskiego na początku ich językowej drogi. Dodatkowo, we francuskich słówkach na czerwono zaznaczono te litery, których nie wymawiamy.

Na końcu książki znajdziemy klucz do ćwiczeń oraz samoocenę, dzięki czemu nie jest konieczne wykonywanie zadań z nauczycielem. Oznacza to, że pozycja ta jest świetna do samodzielnej nauki.

1 komentarz:

 1. Dzięki za polecenie :)
  Akurat niedawno zaczęłam się uczyć tak konkretnie z nauczycielem, ale przyda się też dodatkowy materiał na powtórki :)

  OdpowiedzUsuń