środa, 27 września 2017

"Français Présent 42/2017"

"Français Présent 42/2017"  - okładka czasopisma - Francuski przy kawie


Od paru dni mamy już jesień i teraz zacznie się dłuższe przebywanie w domu z racji krótszych dni oraz brzydkiej pogody. Na zabicie nudy oraz połączenia przyjemnego z pożytecznym mam dla Was kolejny numer "Français Présent". 


Już sama okładka zachęca nas do podróży (nie jest to może realna wycieczka, ale palcem po mapie można też odbyć wycieczkę) do Nicei - stolicy Lazurowego Wybrzeża. Nigdy tam nie byłam i nie ukrywam, że jest to moje marzenie i mam nadzieję, że kiedyś się ono spełni. Tekst został podzielony na cztery części:
  • 10 dat z historii Nicei
  • 10 miejsc nie do pominięcia
  • 10 kulinarnych dań nicejskich nie do pominięcia
  • Ceny w Nicei m.in.: piwa, kawy, wody, wina, mleka, chleba, transportu oraz noclegu

Skończyło się lato i artykuł może nie będzie nam teraz potrzebny (ale kto wie, może znajdą się osoby spośród moich czytelników, którzy będą w tym roku lub na początku przyszłego podróżować do Francji), pomimo tego warto go przeczytać. Jest w nim mowa o podróżowaniu we Francji w niskiej i przystępnej cenie. Znajdziecie również porównanie dwóch środków transportu: samochód oraz pociąg.


"Français Présent 42/2017"  - przykładowy artykuł 1 - Francuski przy kawie


W gazecie nie tylko poczytacie o rzeczach lub miejscach związanych z Francją, ale też możecie dowiedzieć się o nowościach na rynku. W tym numerze ukazał się artykuł o wioskach językowych (czym one są, dla kogo są skierowane) - po więcej szczegółów odsyłam do gazety.

W czasopiśmie znajdziecie również artykuł o zdrowiu, a konkretnie o jedenastu obowiązkowych szczepieniach dla dzieci. Warto przejrzeć tekst, aby dowiedzieć się jak to jest we Francji ze szczepionkami.

Nie samym językiem francuskim człowiek żyje. A gdyby tak połączyć pasję z nauką języka. Strzałem w dziesiątkę jest artykuł o sporcie walki polegający na staczaniu bitew wzorowanych na tych ze średniowiecza. Myślę, że ten tekst w szczególności spodoba się męskiemu gronu czytelników, ale nie mówię, że dziewczyny też się tym nie interesują.


"Français Présent 42/2017"  - przykładowy artykuł 2 - Francuski przy kawie

I na samym końcu gazety znajdziemy artykuł wzbogacający nasze słownictwo oraz niezbędny w codziennej komunikacji. W tym numerze zapoznamy się z wyrażeniami dotyczącymi proponowania wyjść np. na miasto.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz