wtorek, 22 czerwca 2021

"Français Présent 56/2021"

 

"Français Présent 56/2021" - okładka czasopisma - Francuski przy kawie


Przedwakacyjny numer Français Présent jest wypełniony po brzegi informacjami dotyczącymi zabytków we Francji. Jeśli jesteście ciekawi, co oprócz głównego tematu, jest w najnowszym numerze, to zapraszam do dalszej części wpisu. 

Jak tylko otworzymy czasopismo, to otrzymujemy przepis na słynną parę kanapek, czyli croque-monsieur oraz croque-madame. Francuzi zjedzą to w porze lunchu, natomiast dla nas Polaków, którzy jedzą zazwyczaj na słono śniadanie, będzie to wyśmienite danie na początek dnia. 


"Français Présent 56/2021" - przepis na croque-monsieur oraz croque-madame - Francuski przy kawie


Tematem kolejnego tekstu jest rozważanie o studiowaniu we Francji. W moim przypadku byłam o włos od praktyk w jednej z podparyskich firm i gdyby zaproponowano mi jeszcze raz studiowanie bądź podjęcie pracy we Francji, nie zawahałabym się z tej oferty skorzystać. Jest to świetny sposób na podszlifowanie swojego języka. Nie bójmy się, że powiemy coś źle albo będziemy się jąkać, to wszystko jest kwestią czasu, a przede wszystkim treningu w komunikacji codziennej. 

W tym roku pandemia nie odpuszcza i nasze podróże są w dalszym ciągu ograniczone. Dlatego też, przewodni tekst tego numeru jest o wirtualnym zwiedzaniu francuskich zabytków. Do każdego miejsca znajdziemy jeden bądź kilka kodów QR, dzięki którym przeniesiemy się do turystycznej Francji. 

W dalszym ciągu zostajemy przy aktualnej sytuacji na świecie, która spowodowała, że ludzie coraz więcej czasu spędzają w Internecie. W konsekwencji jest coraz więcej oszustw w ofertach pracy, na portalach randkowych itp. Warto przeczytać ten artykuł, by nie dać się następnym razem oszukać. 

Kolejny tekst do gratka dla osób, które interesują się historią bądź polityką. Mowa tutaj o systemie politycznym we Francji. W łatwy i przystępny dla czytelnika sposób przedstawione zostały informacje o głównych instytucjach politycznych Francji. 

Na koniec zachęcę Was do przeczytania dwóch tekstów związanych z językiem francuskim. Pierwszy artykuł dotyczy nieodmiennych słów m.in.: rzeczowników czy przymiotników. Drugi z nich, przyda nam się w sytuacji, kiedy chcemy coś odnowić, naprawić lub zadzwonić po fachowca. Na końcu artykułu, jako dopełnienie tekstów, pojawiają się obrazkowe fiszki dotyczące najczęściej używanych narzędzi.

Nie zapominajcie o teście ze znajomości danego numeru, arkuszu ćwiczeń, oraz alfabetycznej liście słówek, które zostały przetłumaczone w czasopiśmie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz