czwartek, 3 października 2019

Recenzje #119 - "Napoleon Człowiek i mit"

Recenzje #119 - "Napoleon Człowiek i mit" - okładka książki pt. "Napoleon Człowiek i mit" - Francuski przy kawieDzisiaj przedstawiam gratkę dla fascynatów historii Francji, a w szczególności Napoleona - chodzi tutaj o książkę autorstwa Adama Zamoyskiego pt. Napoleon Człowiek i mit wydanej przez Wydawnictwo Literackie.
Książka jest bardzo szczegółową biografią jednego z najpotężniejszych władców Francji. Napoleona znamy głównie z jego zwycięskich bitew, a nie wiemy praktycznie nic o jego życiu osobistym. Autor biografii bardzo dokładnie zebrał literaturę, aby opowiedzieć nam o jego dzieciństwie, romansach czy klęskach (nie tylko wojennych), z którymi nie mógł sobie poradzić.Zgłębiając poznawanie życiorysu Napoleona nie sposób przejść obojętnie wobec jego rodziny, która przyczyniła się do tego, jakim stał się człowiekiem. Moim zdaniem, było to dobre posunięcie autora, by czytelnik poznał również jego rodzinę, ponieważ decyzję jego bliskich wpływały również na jego życie, a przede wszystkim na jego opinię wśród obywateli Francji i nie tylko.

Cieszę się, że powstała tak obszerna pozycja (jest to prawie 900 stron czystej historii), ponieważ pozwoliła ona obalić mity i stereotypy, które krążą na temat Napoleona. Dodatkowo, na początku książki znajdziemy drzewo genealogiczne rodziny Buonaparte oraz mapę Europy pod koniec XVIII wieku. Całość historii domykają ilustracje rodziny Napoleona oraz jego samego. Na sam koniec recenzji zachęcam Was do przeczytania fragmentu książki, możecie mi wierzyć - na pewno Was nie zanudzi ani przez sekundę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz