czwartek, 12 listopada 2020

Recenzje #171 - "Facile Plus !"

Recenzje #171 - "Facile Plus !" - nagłówek - Francuski przy kawie


W dzisiejszym wpisie chciałabym Wam przedstawić serię podręczników do nauki języka francuskiego pt. Facile Plus ! przygotowaną przez Wydawnictwo ET TOI.


Całość tworzą cztery podręczniki oraz zeszytu ćwiczeń, które są dedykowane zarówno do nauki w szkole podstawowej (klasa 7 oraz 8) jak również w liceum. Przeznaczone są do nauki od poziomu A1 do poziomu B1. 

Niebywałą zaletą tej serii jest korzystanie z książek w sposób interaktywny poprzez komputer, tablet czy tablicę interaktywną, która pojawia się coraz częściej w polskich szkołach. Daje to nam możliwość nauki zdalnej bez fizycznego posiadania książek. Nauczyciel może udostępnić różnego rodzaju materiały, które są widoczne u wszystkich uczniów. Interaktywny podręcznik pozwala na odsłuchanie nagrania za pomocą jednego kliknięcia (klikamy w ikonę głośnika obok danego zadania). To samo dotyczy niektórych ćwiczeń, które można bezpośrednio rozwiązać na platformie.


Recenzje #171 - "Facile Plus !" - przykładowy zrzut ekranu 1 - Francuski przy kawie


Od samego początku autorzy zwracają szczególną uwagę na naukę wymowy (ramki Sons et lettres), która jest bardzo ważna w tym języku, oraz na komunikację (podrozdział Communication), aby uczniowie potrafili rozmawiać w sytuacjach, które mogą spotkać ich na co dzień.  

Jeśli chodzi o zagadnienia gramatyczne to również mają one odrębną część w każdym rozdziale o nazwie Grammaire ? Facile !. 

Na końcu każdego z rozdziałów jest sekcja Mes savoir-faire, w której znajdziemy ćwiczenia przygotowujące do egzaminów, przede wszystkim DELF, z rozumienia ze słuchu, tekstu czytanego, pisania tekstów czy mówienia. 


Recenzje #171 - "Facile Plus !" - przykładowy zrzut ekranu 2 - Francuski przy kawie


Każdorazowo, po czterech rozdziałach zawarte są dwie strony powtórki ze zdobytej dotychczas wiedzy. 

Pod koniec podręcznika znajdziemy sekcje, z ciekawymi zadaniami, uzupełniające zajęcia, takie jak:
  • Pages interactives - ćwiczenia, które pobudzają do interakcji ucznia, kładą nacisk na kreatywne myślenie uczniów;
  • Chansons - część, w której znajdziemy teksty piosenek do uzupełnienia ze słuchu;
  • Tous en scène ! - tutaj pojawiają się krótkie scenki, które mogą odegrać uczniowie na lekcjach;
  • En action - zadania, do rozwiązania których uczniowie wykorzystują umiejętności niekoniecznie związane z sama nauką języka obcego;
  • Lexique actif - w niej zawarte jest słownictwo z całego podręcznika. Dodatkowo, oprócz słów pojawia się zapis fonetyczny, który pomaga w wymówieniu wyrazów, określenie jaką częścią mowy jest dane słowo oraz miejsce na zapisanie tłumaczenia;
  • Tableau des conjugaisons - tablice odmian czasowników w różnych czasach i trybach

Drogi nauczycielu, jeśli chciałbyś rozszerzyć wiedzę swoich uczniów poprzez dodatkowe ćwiczenia lub karty pracy, to możesz znaleźć je w przewodniku metodycznym, który jest bardzo użytecznym narzędziem w przygotowywaniu się na zajęcia. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz