środa, 13 lutego 2019

Recenzje #88 - "Pasujesz tu najlepiej"

Recenzje #88 - "Pasujesz tu najlepiej" - okładka książki pt."Pasujesz tu najlepiej"


Ile razy staramy się podporządkować się zdaniu innych ludzi lub by zyskać ich akceptację. Miranda July w książce pt. Pasujesz tu najlepiej pokazuje różnorodność w pojęciu miłości, która jest inna dla każdego z bohatera. Książka została wydana przez Wydawnictwo Pauza.


Pozycja ta składa się z szesnastu opowiadań, w których autorka pokazuje wszechstronność człowieka oraz jego uczuć. Na łanach stron spotkamy osobę samotną, zakochaną czy po prostu szukającej miłości w drugim człowieku.

Ludzie trzymają się raczej własnego przedziału wzrostowego, ponieważ to mniej męczy szyję. Chyba, że chodzi o uczucie romantyczne, w którym to wypadku różnica rozmiaru jest seksowna. Oznacza, że jesteśmy gotowi pokonać tę odległość.


Autorka napisała książkę bardzo odważnie ze względu na słownictwo - jest ono bardzo bezpośrednie, bez zbędnego owijania w bawełnę. Plusem jest to, że nazywa wszystko po imieniu, nawet opis stosunków seksualnych, które w wielu rodzinach są tematami tabu.

Nagle zrozumiałam, że wszystko na świecie jest oszustwem, nic nie ma znaczenia i niczego nie da się stracić.


Miranda July pokazała wiele tożsamości seksualnych oraz sposób, w jaki są postrzegani ludzie o odmiennej orientacji seksualnej. Uważam, że książka jest warta przeczytania, aby wyjść poza utarte ścieżki i wyrobić własne zdanie na temat swojej jak i innych osób seksualności. Ponadto książka Pasujesz tu najlepiej może śmiało konkurować z najnowszym przekładem na język polski opowiadań Anny Gavaldy pt. Rozbrojeni.

1 komentarz:

  1. Podobnie uważam i zgadzam się z tym ,że warto poznać swoją seksualność, ale też i równocześnie być otwartym na inne, odmienne.

    Ps. Bardzo fajny, ciekawy blog :)
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń